Nová maďarská ústava

Autor: Otto Ewiak | 20.3.2011 o 19:15 | (upravené 20.3.2011 o 19:21) Karma článku: 6,43 | Prečítané:  1835x

Prijatie novej ústavy je určite historický medzník pre krajinu  a jedna z najväčších vecí, ktorú môže vláda   na čele s premiérom vykonať. Ústava je najdôležitejší zákon štátu a základ, od ktorého sa bude odvíjať jeho ďalší politický a spoločenský vývoj . V prípade novej maďarskej ústavy sú preto namieste obavy.

    Doterajšia preambula maďarskej ústavy bola veľmi strohá a vecná(vyhlásená ešte z roku 1949) a v podstate iba odrážala rýchly proces transferu po 89-om na sekulárny štát. Znenie bývalej preambuly: „V záujme napomáhaniu mierového politického prechodu k právnemu štátu zahrňujúceho pluralitu politických strán, parlamentnú demokraciu a sociálne orientované trhové hospodárstvo". A pokračuje ďalšou vetou:  „Národné zhromaždenie až do prijatia novej Ústavy našej vlasti stanovuje text účasti Maďarskej ústavy nasledovne", a ďalej pokračujú základné ustanovenia, atď. Takže preambula bola ponechaná z roku 1949, ústava mala byť dočasná a so zmenou sa rátalo v dohľadnej dobe po vyriešení transformačného procesu na demokratický štát. Až do Orbánovej vlády sa tak ale nestalo, aj keď v rokoch 1994-1998 sa o to pokúšala vláda socialistov a liberálov, ale ústavodarný proces napokon stroskotal.  Terajšia vládna frakcia Fideszu a KDNP  však má ústavnú väčšinu a tým pádom novej ústave nič nestojí v ceste. 

     Slovo Preambula sa už v návrhu novej ústavy nevyskytuje, nahradilo ho netradičné Národné vierovyznanie. Začína textom z hymny: „Boh žehnaj Maďara" a pokračuje : „"My, členovia maďarského národa, na počiatku nového tisícročia, s vedomím zodpovednosti za každého Maďara, dávame najavo nasledovné: Sme hrdí nato, že náš kráľ, Svätý Štefan, pred tisíc rokmi postavil maďarský štát na pevných základoch a vlasť pričlenil ku kresťanskej Európe a máme v úcte výdobytky historickej ústavy a Svätej koruny, ktoré stelesňujú kontinuitu ústavnosti Maďarska, ako aj to, že naša súčasná sloboda vyklíčila z revolúcie v roku 1956". Text nie je ničím výnimočným, aj naša (Mečiarova) ústava z roku 1992 sa odvoláva na odkaz Veľkej Moravy, na boj o sebaurčenie. Paralelu medzi preambulami môžeme nájsť v tom, že nie sú historicky úplne objektívne, nespomínajú spoločnú históriu s inými štátmi, iba dávajú do popredia vlastný štát a národ. Preambuly ale nie sú právne zaväzné, sú to len krátke orientácie hodnôt daných štátov.

     Sporné v maďarskej ústave sú niektoré body, ktoré už právne záväzné sú. Čo sa týka národnostných menšín v Maďarsku: ústava chráni maďarský jazyk, menšinové jazyky sa iba rešpektujú. Tento bod je v otázke národnostných menšin krokom vzad oproti bývalej

ústave. Čo je najrozporuplnejšie: matky budú mať vo voľbách dva hlasy, aj za dieťa. Je to zvýhodnenie jednej skupiny obyvateľstva, čo odporuje tradičnej rovnoprávnosti práv pri uplatňovaní volebného práva. Nie som si istý, či to povoľujú medzinárodné zmluvy alebo záväzky, ale v svetových demokraciách to istotne nikde inde nemá obdobu.  O tom, že zahraniční Maďari, ktorí získajú maďarské občianstvo na etnickom princípe budú mať volebné právo, pasívne a možno aj aktívne, sa nedá pochybovať. To je už istý  fakt, len maďarská vláda teraz špekuluje ako to bude vo výslednej podobe vyzerať.  Do novej ústavy sa dostala aj formulácia: „"Maďarsko je vedené ideou jednotného maďarského národa a nesie zodpovednosť (teda nielen cíti) za osudy Maďarov, žijúcich za hranicami" a dodáva: "Zákonom môže rozhodnúť o udelení maďarského štátneho občianstva aj ľudom, mimo prípadu narodenia."

       Nevidel som celý text maďarskej ústavy, ale určite by sa tam dali nájsť mnohé ďalšie „bizarné zaujímavosti." Ešte napríklad návrat k historickým názvom z čias feudálneho Uhorska :územno-správne jednotky sa budú volať po starom komitáty, najvyšší súdny dvor Kúria, zmena názvu z Maďarskej republiky na Maďarsko                        (po maďarsky sa neodlišuje Maďarsko a Uhorsko). Text ústavy teda odráža pečať Orbánovej vlády, ktorá sa zaoberá viac nad svojou budúcnosťou ako nad budúcnosťou Maďarska v integrovanej Európe v 21. Storočí, aj keď to populisticky zaobaľuje do národného povedomia, atď. Keďže je ústava najdôležitejší zákon štátu a základ,           od ktorého sa odvíja všetko ostatné, mám obavu z budúcnosti nášho južného suseda.

       

 

  

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Protischránkový register má prvú obeť, vypovedali nájom bratislavskej stanice

Firma má v prenájme pozemky pred stanicou.

ŠPORT

Únava či zmena lyží. Čo malo vplyv na zranenie Velez-Zuzulovej?

Sna o olympijskej medaile sa nevzdáva.

KULTÚRA

V súťaži Anasoft litera zvíťazil príbeh zo súčasnosti Som Paula

Román Som Paula presvedčil porotu túžbou po autentickosti.


Už ste čítali?